+90 544 234 40 63 +90 414 314 14 15

Disk Yönetiminde ‘Disk Bölme’ Problemi ve Önerilen Çözüm?

Diyelim ki yeni bir bilgisayarınız var ve orjinal windows yüklü. Bunun yanı sıra bilgisayarınız tek sürücü bölümünden (‘C’) oluşuyor, sizinde bilginiz var ve yeni bir bölüm (‘D’) daha oluşturmak istiyorsunuz. Orjinal windowsunuz olduğu için farklı bir windows sürümü yükleyip (format atıp) yeni bir sürücü oluşturmak istemenizde lisanslı windowsunuzu silmenize neden olacaktır. Böyle bir durumda en mantıklı çözüm ise bilgisayarınızın disk yönetimi bölümünden C bölümünü küçültüp yeni bir disk birimi oluşturmak. Genellikle HP notebooklarda disk yönetiminden yeni bir bölüm oluşturmak sıkıntılı olabiliyor ama elbette ki bununda çözümü var.

 

“Yeni bir basit birim oluştur” dediğinizde “Seçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür diskleri dinamik disklere dönüştürürseniz yüklü işletim sisteminin disklerdeki hiçbir işletim sisteminden başlatamayacaksınız devam etmek istediğinizden eminmisiniz ?” diye soruluyor. “Evet” dediğinizde ise “Dinamik diskler bu işletim sistemi tarafından desteklenmiyor.Dinamik diskler kümelerde desteklenmiyor.” şeklinde bir uyarı alıyorsunuz ve disk oluşturma işlemi gerçekleşmiyor.disk-yonetimi-problemi

 

 

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi verilen hata bu şekilde ama ufak bir ayrıntıyı gözardı etmemek lazım. Resimi dikkatli incelerseniz sizinde görebileceğiniz gibi bu hatanın karşılaşıldığı diskler 4 bölüme ayrılmış.

 

1 – SYSTEM
2 – RECOVERY (‘D’)
3 – HP_TOOLS
4 – (‘C’) (İşletim sisteminin yüklü olduğu birim)

 

Burada hata alınmasının sebebi MBR(Master Boot Records) kaydına sahip bir disk en fazla 4’e bölünebilir.Yani burada HP fabrika çıkışı Sistem kurtarma bölüntüsü ve Sürücüler (Örnekte HP_TOOLS) için 2 ayrı bölüntü oluşturduğu için diskin bölünebilme sınırı kullanılmış.Bu durumda yapılabilcek olan şey bu RECOVERY ( D ) ve HP_TOOLS bölüntülerini yedeklemek ve ardından bu bölüntüleri biçimlendirmek. Daha sonra bunları ( C ) ‘ye ekleyebilir ve dilerseniz yeni bölüm de oluşturabilirsiniz.