+90 544 234 40 63 +90 414 314 14 15

Apple Watch Kalp Rahatsızlığını tespit edecek.

Apple Inc’in Kalp araştırmaları, giyilebilir teknolojili cihazların potansiyel kalp problemlerinin tanımlanmasındaki görevini araştırmak için henüz en büyüğü olan Kalp araştırması, cihazın, en sık görülen düzensiz kalp atışı türü olan atriyal fibrilasyonu doğru bir şekilde tespit edebileceğini düşünüyor.

New England Tıp Dergisi’nde (NEJM) yayınlanan sonuçlar, teknoloji şirketlerinin giderek daha fazla miktarda insanlarla ilgili gerçek zamanlı sağlık verileri toplamak için ilaç üreticileriyle ortaklıklar kurmasını sağladı.

Bu ayın başlarında, Alphabet Inc’in Google sağlık izleme şirketi Fitbit’i 2.1 milyar dolara satın aldı. Bu, Fitbit’in Ekim’deki ABD ilaç üreticileri Bristol-Myers Squibb Co ve Pfizer Inc ile ittifakını takiben, atriyal fibrilasyonu tespit etmek için kendi teknolojilerini geliştirmek üzere inme riskini arttıran bir durumdu.

AliveCor gibi daha küçük oyuncular yolu açtı. AliveCor’un tehlikeli kalp ritimlerini tespit etmek için tıbbi sınıf elektrokardiyogramları (EKG) alabilen bir cep telefonu aksesuarı olan KardiaBand, 2017 yılında ABD’nin onayını aldı.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen Apple çalışması, Apple Watch’ın kalp atış hızı sensörünü ve algoritmasını, sekiz aylık deneme için kaydolmak için bir uygulama kullanan 400.000’den fazla katılımcıda test etti.

Çalışma sırasında, katılımcıların sadece% 0,5’i düzensiz nabız olduğuna dair bir uyarı aldı; bulgu araştırması yazarları, cihazın sağlıklı katılımcılarda fazla bildirime yol açacağına dair endişeleri rahatlatması gerektiğine inanıyor.

Düzensiz bir nabız için işaretlenen kişilere giymek için bir EKG bandı gönderildi. Bunların% 34’ünde atriyal fibrilasyon olduğu bulundu.

Bir Stanford kardiyoloji uzmanı ve çalışma yazarı olan Dr. Mintu Turakhia, amacın algoritmanın ne kadar iyi olduğunu ve güvenli olup olmadığını değerlendirmek olduğunu söyledi.

“Bunu vahşi doğada açarsanız, kaç kişinin haberdar edileceği ve bunun hastalar, sağlık sistemi, ödeme yapanlar ve hastalar için ne anlama geldiği?” Dedi.

Turakhia, bu noktada, denemenin başarılı olduğunu söyledi.

NEJM editörü Dr. Edward Campion bir editoryal yazıda, çalışmadaki herkesin hem iPhone hem de Apple Watch’a sahip olması gerektiğini belirterek tüm katılımcıları çalışma sponsoru müşterileri haline getirdi.

Çalışmaya dahil olmayan bir Cleveland Kliniği kardiyoloğu olan Dr. Daniel Cantillon, teknolojiyi ümit verici olarak nitelendirdi, ancak kaydolan kişilerin yarısından fazlasının 40 yaşın altında olduğunu, atriyal fibrilasyon açısından zaten düşük riskli bir grup olduğunu söyledi.